Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Listonoszka, shopperka, kopertówka — przewodnik po modelach torebek

2019-01-28
Listonoszka, shopperka, kopertówka — przewodnik po modelach torebek
Chociaż w Twojej szafie znajduje się mnóstwo torebek, to jednak czytając o najnowszych trendach trudno Ci zorientować się, o jaki model chodzi? Niektóre fasony torebek określa się anglojęzycznymi nazwami, inne po polsku, a czasem nazwy w obu tych językach stosuje się zamiennie. Aby nieco rozjaśnić tę kwestię, przestawiamy krótki przewodnik po najpopularniejszych modelach torebek.

Torebka listonoszka

Torebka listonoszka swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do torby noszonej przez listonoszy. Dzięki długiemu paskowi można ją swobodnie przerzucić przez ramię i mieć przez cały czas wolne ręce. Jednocześnie listonoszka jest wystarczająco duża, aby pomieścić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy do pracy czy na uczelni. Klasyczna torebka listonoszka charakteryzuje się prostym krojem i jednolitym kolorem. Obecnie na rynku dostępne są również modele nieco bardziej oryginalne, np. z ciekawą aplikacją na pasku lub w niecodziennych kolorach.


Skórzana torebka listonoszka jasnobrązowa DAAG FUNKY GO! 33
 

Torba shopperka

Kryje się także pod nazwami shopper bag lub tote (od angielskiego „dźwigać”). Jak sama nazwa wskazuje, idealnie sprawdza się podczas większych zakupów, mieszcząc w sobie znaczne ilości przedmiotów, ale nie tylko. Można ją zabrać do pracy, szkoły, a nawet na weekendowy wyjazd zamiast bagażu podręcznego. Shopperka jest bardzo pojemna, a zarazem wygląda dość zgrabnie. Zwykle ma kształt prostokąta bądź trapezu, usztywniane dno i podwójne, krótkie uszy. Może być wykonana z różnych materiałów, choć najpopularniejsze są shopperki ze skóry naturalnej, gdyż są najtrwalsze.

 

Torebka kopertówka

Wielkością i kształtem przypomina kopertę, stąd zawdzięcza swoją nazwę. W kopertówce zmieszczą się w tylko najpotrzebniejsze drobiazgi jak portfel czy klucze. Zwykle łączy się ją z eleganckimi, wieczorowymi sukniami. Klasyczna kopertówka nie posiada łańcuszka ani uchwytu i nosi się ją w ręce. Jednak obecnie producenci, w trosce o wygodę użytkowniczek, dodają do torebek kopertowych ozdobny łańcuszek lub pasek (często odpinany), pozwalający przewiesić ją przez ramię.

Kopertówka damska Felice F15B czarna
 

Torebka-worek

Torebka tego typu przypomina kształtem żeglarski worek. Posiada zwykle długi pasek, dzięki czemu można ją przerzucić przez ramię, ale zdarzają się także modele wyłącznie z krótkimi uszkami. Często główna komora worka zamykana jest przy pomocy ściągacza. Można ją wykorzystać zarówno w stylizacji casualowej, jak i podczas nieco bardziej oficjalnych spotkań — to wszystko zależy od materiału, koloru i kroju worka, a także naszej kreatywności.


Torebka damska worek shopper MILTON ML02 różowa
 

Torba-kuferek

Kuferek bywa także nazywany doktorką, gdyż kształtem przypomina torbę, w której lekarze przenosili niegdyś przedmioty potrzebne im podczas pracy. Torebkę-kuferek zwykle nosi się na przedramieniu lub w ręce, ale w wielu modelach znajduje się także długi pasek, który pozwala założyć ją na ramię. Jest niezwykle uniwersalna, gdyż można ją dobrać zarówno do codziennych stylizacji, jak i do bardziej oficjalnych kreacji.


Aktówka, kuferek ze skóry naturalnej DAN-A T262 czarna
 

Aktówka

Często bywa mylona z neseserem, tymczasem jest ona od niego zdecydowanie mniejsza. Aktówka to podstawowy element garderoby każdej bizneswoman. Zwykle posiada usztywniane ścianki, które pomagają przechowywać dokumenty w idealnym stanie, zaś liczne przegródki ułatwiają ich segregację. Najczęściej aktówki posiadają zarówno krótkie uszka, jak i dłuższy pasek do noszenia.

Polska skórzana teczka aktówka damska ciemnobrązowa G3

Polecane

pixel