Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wakacje za rogiem, do czego najlepiej się spakować?

2022-06-24
Wakacje za rogiem, do czego najlepiej się spakować?

Pakowanie walizki większości osobom kojarzy się z utrapieniem i męczarnią — jest wprost mówiąc — zmorą. Niejednokrotnie towarzyszą nam nerwy przed wyjazdem, tym mniejszym — jak i większym. W zależności od długości naszego wyjazdu powinniśmy odpowiednio przygotować potrzebne nam rzeczy na podróż. Istotne jest czym odbędzie się nasza jazda. Jeżeli planujemy lot samolotem, powinniśmy uprzednio zapoznać się z regulaminem linii lotniczych oraz przeczytać obostrzenia dotyczące wymiaru bagażu rejestrowanego. Tutaj należy wziąć pod uwagę jego rozmiar, wagę oraz fakt, że bagażu zazwyczaj nie można dzielić. Odpowiedni dobór walizki zapewni nam bezpieczeństwo naszych przedmiotów i co także bardzo ważne — sam komfort psychiczny i spokój, że nic się nie zgubi i nie zniszczy.


Rodzaje walizek

Zacznijmy od tego, jakie mamy warianty na rynku. Wyróżniamy walizki twarde, charakteryzują się one przede wszystkim odpornością i niepodatnością na wgniecenia oraz wszelkie inne uszkodzenia. Dzięki wykonaniu z odpornych materiałów są także niepodatne na wilgoć.
Następnie mamy walizki półtwarde — jest to coś pomiędzy twardą walizką a miękką. Jest ona częściowa sprężysta i elastyczna, dzięki czemu dostosowuje się do kształtu naszych rzeczy i nie stawia większych oporów. Jej plusem jest to, że jest bardziej wytrzymała od typowo miękkiej walizki.


Ostatnim rodzajem jest już wyżej wspomniana walizka miękka, sprawdzi się ona do pakowania ubrań i przedmiotów mniej podatnych na defekty. Wiadomo, jest ona mniej odporna na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne od swoich poprzedniczek, jednak dzięki swojej elastyczności może zmieścić większą ilość rzeczy.

 


Na co zwrócić uwagę przy wyborze walizki?

 

To, czym się powinniśmy kierować, a niestety większość osób zapomina, to nasz wzrost. Często osoby biorą zbyt duże walizki pod siebie lub zbyt małe. Należy pamiętać, że nie wszystkie walizki mają „rączki” wystarczające dla osoby wysokiej, dodatkowo wiele modeli nie ma możliwości regulacji stopniowanej — tym samym uchwyt jest na złej wysokości co jest bardzo niepraktyczne i niewygodne.

 

Kolejnym aspektem jest rozmiar i waga. Jeżeli wybieramy się na krótki okres, warto spakować się w mały model, który pomieści niezbędne rzeczy i będzie podręczny. Są one zazwyczaj o pojemności do 40 l. Gdy planujemy około tygodniową podróż, lepszym wyborem będzie taka o pojemności ok. 60 l. Natomiast gdy wiecie, że Wasza podróż będzie zdecydowanie dłuższa, zaopatrzcie się w te od 90 l. Zawsze zwracajcie uwagę na samą wagę walizki, dlatego że wielkość Waszego bagażu bardzo często jest brana pod uwagę — sama walizka może zrobić niemałą różnice wagową, przez co można nie zmieścić się w danym limicie.

Czy ważna jest tylko estetyka?


Pewnie wielu z Was zwraca uwagę w pierwszej kolejności na aspekt wizualny — w końcu to najpierw kierujemy się wzrokiem, a później kolejnymi kryteriami. Jednak w tym przypadku w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na inne elementy budowy, aby dobrze dobrać model do nas.
Jeżeli podróżujemy samochodem, warto zwrócić także uwagę na inny szczegół — mianowicie wielkość bagażnika i jego pojemność (oraz klapy).


Bagaż podręczny

Należy brać pod uwagę fakt, że rzeczy na lotnisku czy w autokarach bardzo często się gubią. Dlatego dla własnego komfortu i spokoju, najważniejsze dokumenty i rzeczy elektroniczne należy włożyć do bagażu podręcznego, który będziecie mieć przy sobie.

Walizka na kółkach czy bez?

Wszystko zależy od wielkości bagażu, pewne jest, że walizka na kółkach będzie zdecydowanie wygodniejsza i ułatwi przemieszczanie się. Najczęściej posiadają one cztery kółka i takie sprawdzają się idealnie w tych cięższych bagażach.
A co z zabezpieczeniami?


W dzisiejszych czasach niestety nietrudno o złamanie szyfru, czy otworzenie kłódki długopisem — można to łatwo zaobserwować, chociażby przy kontroli bagażu. Oczywiście dla własnego spokoju, można w takie zabezpieczenia zainwestować (przykładowo w zamek TSA), ale nigdy nie dadzą one stuprocentowej gwarancji ochrony przed kradzieżą.


Dodatkowe kieszonki

Dodatkowe przegrody i miejsca na mniejsze przedmioty zawsze są mile widziane i z pewnością będą praktyczne. Można w nich zmieścić drobniejsze rzeczy takie jak ładowarki, czy jakieś drobne urządzenia elektryczne, klucze czy nawet małe kosmetyki.

Pakowanie walizki ma znaczenie

Pamiętajcie, że nie zawsze będzie konieczny ten większy model walizki, często wystarczy po prostu odpowiednio zaplanować pakowanie i przestrzeń. Na koniec od nas mała rada — nie pakujcie się na ostatnią chwilę, zawsze zaplanujcie wcześniej co musicie zabrać, a nawet zróbcie sobie listę co będzie Wam niezbędne! Swoje rzeczy spakujcie do walizki w kolejności od najcięższych do tych drobnych, tak by nic nie uszkodzić i wszystko pomieścić.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel