Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Skąd wziął się trend na noszenie toreb przez mężczyzn?

2017-11-18
Obecnie torebki nie są elementami wyłącznie damskich stylizacji. Na ulicach łatwo bowiem zauważyć mężczyzn, którzy także chętnie z nimi paradują. Kiedy to wszystko się zaczęło? Dlaczego w dzisiejszych czasach mężczyźni tak często decydują się na torby? 

Początek toreb męskich

Ciekawostką jest fakt, że na samym początku istnienia torebki były przede wszystkim atrybutami facetów. Kiedy ta sytuacja uległa zmianie? Za wszystkim tak naprawdę stał Ludwik XIV. To właśnie on zapoczątkował modę na garnitury składające się z trzech części. Nie brakowało w nich dużych ilości kieszonek do przechowywania rozmaitych drobiazgów. Mężczyźni zaczęli doceniać nowy styl. Podobało im się to, że nie muszą stosować już dodatkowych elementów, żeby przechowywać najważniejsze dla siebie rzeczy. Właśnie przez to torebki poszły w odstawkę na wiele długich lat.

W połowie XX wieku na świecie coraz popularniejsza była moda unisex – wprowadzona przez Coco Chanel. Kobiety chętnie decydowały się na elementy typowe dla mężczyzn, jak choćby spodnie czy krawaty itp. Działało to też w drugą stronę. Faceci powoli zaczęli przekonywać się bowiem – na nowo – do torebek. Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku mężczyźni przeważnie jednak wybierali męskie torby sportowe (na przykład na trening, zajęcia na siłownię itp.) czy aktówki – takie modele były zaś szczególnie popularne wśród handlowców oraz biznesmenów.

Znani sportowcy zmienili modę

Obecnie sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej. W sklepach nie brakuje toreb przeznaczonych stricte dla mężczyzn. Faceci, którzy dbają o swój wygląd i prezencję chętnie korzystają z takich dodatków. Wiedzą, że są one nie tylko praktyczne i pomagają w codziennym funkcjonowaniu – na przykład w pracy. Poza tym, można przy ich użyciu stworzyć eleganckie i modne stylizacje, które dodają pewności siebie i ułatwiają osiąganie sukcesów w życiu prywatnym oraz zawodowym.

Nie da się ukryć, że duży wpływ na występowanie takiego zjawiska mieli sportowcy z pierwszych strony gazet. To właśnie oni kilka lat temu zapoczątkowali modę na noszenie małych toreb, które zabierali ze sobą na treningi. Umieszczali w nich wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy, czyli klucze, dokumenty, telefony itp. Szczególnie taka moda wytworzyła się u piłkarzy. Z czasem na ulicach można było zaobserwować coraz więcej mężczyzn, którzy poszli tym tropem i także zakładali niewielkich gabarytów torebki, które świetnie nadawały się na przykład na luźne wyjście ze znajomymi na miasto itp.

Jakie są najpopularniejsze modele?

Aktualnie wybierane są jednak rozmaite torby męskie. Nie tylko te, które charakteryzują się niewielkimi gabarytami. Bardzo dużą popularnością cieszą się również elementy większe, która z powodzeniem można zabierać ze sobą do pracy czy na uczelnię. Spory wybór – dotyczący krojów, kolorów, pojemności itp. – sprawia, że tak naprawdę każdy mężczyzna może znaleźć obecnie model, który przyda mu się w codziennym życiu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się torby sportowe, skórzane, podróżne, na ramię czy mieszczące laptopa.
pixel