Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zabezpieczyć walizkę przed zniszczeniem na lotnisku?

2018-07-17
Jak zabezpieczyć walizkę przed zniszczeniem na lotnisku?
Coraz częściej podróżujemy zarówno w celach służbowych, jak i rekreacyjnie. Chętniej też decydujemy się na przelot samolotem. Niestety zdarza się, że obsługa lotnisk niezbyt delikatnie obchodzi się z bagażem. Walizki spadają z wózków, są przerzucane i zderzają się ze sobą. Często okazuje się, że bagaż uległ uszkodzeniu podczas podróży. Na taśmie bagażowej widuje się walizki bez kółek, z urwaną rączką, a nawet pęknięte. By po zejściu z pokładu samolotu nie zaskoczył nas niemiło widok naszego bagażu, warto zastosować odpowiednie zabezpieczenia walizek.

Zabezpieczenie folią stretch na lotnisku

Walizka w czasie podróży lotniczej może nie tylko doznać uszkodzeń mechanicznych, ale także przemoknąć. Popularną metodą ochrony bagażu przed planowanym lotem jest użycie folii stretch. Wiele dużych portów lotniczych dysponuje punktami foliowania bagażu. Za opłatą możemy zabezpieczyć walizkę przy pomocy odpowiedniej folii. Cena zabiegu jest dość wysoka, jednak pozwala ochronić bagaż przed drobnymi urazami mechanicznymi oraz przemoczeniem zawartości. Dodatkowo, walizki podróżne wykonane z tworzywa mało śliskiego mogą blokować się na taśmie. Ofoliowane będą przemieszczać się płynniej. Folia chroni również przed zerwaniem identyfikatora z bagażu.

Duża walizka podróżna na kółkach SOLIER STL402 L ABS srebrna

Samodzielne oklejenie folią

Posiadaną walizkę możemy zabezpieczyć folią także własnoręcznie, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze. W tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w wałek wytrzymałej folii stretch. Po spakowaniu bagażu starannie i szczelnie owijamy całość folią. Powinna ściśle przylegać do powierzchni walizki. Wykonanie zabezpieczenia przy pomocy własnych materiałów ochroni bagaż skuteczniej niż pospieszne zafoliowanie w porcie lotniczym.

Mała walizka podróżna na kółkach (bagaż podręczny) SOLIER STL402 ABS S ciemnozielona

Zakup pokrowca na walizkę

Wiedząc o uszkodzeniach, jakie mogą spotkać bagaż na lotnisku, można zastosować samodzielnie lub łącznie z folią zabezpieczenie w postaci pokrowca. Możliwości ochrony bagażu jest bardzo wiele i każdy z pewnością wybierze odpowiedni pokrowiec. Gadżet pozwala ochronić walizkę przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wysypaniem się zawartości bagażu. Pokrowiec może stanowić także element dekoracyjny. Dzięki temu nasza walizka wyróżni się spośród innych i łatwiej zlokalizujemy ją na taśmie. Ponadto, pokrowiec ukryje wynikające z użytkowania walizki ślady zużycia.
 

Postępowanie w sytuacji zniszczenia bagażu

Pomimo wszystkich zabiegów ochronnych może okazać się, że walizka została uszkodzona w czasie podróży lotniczej. W takiej sytuacji powinniśmy jeszcze na lotnisku wypełnić formularz PIR (property irregularity report) oraz złożyć reklamację u przewoźnika. Z tytułu uszkodzenia bagażu przysługuje nam odszkodowanie. Warto zachować rachunek za walizkę, aby w przypadku uszkodzenia móc określić jej wartość. Pamiętajmy, że pisemną reklamację możemy złożyć do 7 dni od daty odebrania walizki. Linie lotnicze najczęściej wymagają aby do reklamacji dołączone były: formularz PIR, fotografia uszkodzenia i przywieszka bagażowa. W przypadku uszkodzenia zawartości walizki, dostarczyć musimy także listę zniszczonych przedmiotów wraz z wyceną.

pixel