Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać dobry parasol?

2016-02-19
Parasole dostępne obecnie na rynku różnią się nie tylko kolorami i motywami. Mają różne rozmiary, wykonane są z różnych tkanin, a ich stelaże nie zawsze są tak samo wytrzymałe. Podpowiadamy więc co brać pod uwagę, aby zakupiony parasol okazał wyborem idealnym.

Rozmiar
Dostępne w sprzedaży parasole charakteryzują się średnicą wynoszącą od sześćdziesięciu do aż stu pięćdziesięciu centymetrów. Każdy zauważy więc, że rozpiętość jest niemała. Aby kupić parasol w idealnym rozmiarze, należy pamiętać o tym, że:

parasol dla dziecka, które nie ukończyło jeszcze dziesięciu lat to średnia maksymalnie sześćdziesięciu pięciu centymetrów;
parasol dla nastolatka oraz osoby dorosłej to średnica wynosząca od siedemdziesięciu do stu centymetrów;
parasol dla pary powinien charakteryzować się średnicą od stu dziesięciu do stu trzydziestu centymetrów.

W sprzedaży dostępne są jeszcze parasole plażowe, ale to temat na całkiem odrębny artykuł.Kształt
Parasol wcale nie musi być nudny. Oprócz modeli o klasycznym kształcie znaleźć można te, których czasza ma kształt sześcianu, kwadrat lub dowolnych, niekoniecznie symetrycznych figur.

Stelaż
To bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów. To, z jakiego materiału zostanie wykonany stelaż wpływa na trwałość parasola. Obecnie w sprzedaży znaleźć można modele ze stelażami:

metalowymi oraz aluminiowymi ? to te parasole kosztują najmniej. Nie cechują się jednak zbytnią trwałością. Aby poprawić trwałość stelażu, niektórzy producenci decydują się na zastosowanie tytanowej powłoki. Wiąże się to jednak ze wzrostem ceny;

z włókna szklanego ? to materiał cechujący się ogromną wytrzymałością. Jest również elastyczny, przez co parasol nie ulega uszkodzeniu, kiedy wieje silny wiatr.;

z włókna węglowego ? to obecnie najtrwalsze, ale jednocześnie najdroższe modele parasoli. Nie kosztują mało, ale z pewnością przetrwają niejedną wichurę.

Automatyka
Jeśli pod uwagę weźmie się mechanizm składania parasola, wyróżnić można modele:

ręczne;
półautomatyczne;
automatyczne.
 
Zdecydowana większość osób preferuje modele automatyczne, które rozkłada się i składa niezwykle łatwo i bez zbędnego wysiłku. Modele manualne kupowane są obecnie coraz rzadziej.

Dobrze wybrany parasol potrafi służyć lata. Kupując go, z całą pewnością nie należy kierować się tylko i wyłącznie wyglądem. Kolorystyka jest bez wątpienia ważna, ale nie wpływa na funkcjonalność parasola. Biorąc pod uwagę wymienione wyżej elementy, uda się znaleźć parasol idealny, który przetrwa niejedną wichurę i skutecznie chronił będzie przed opadami deszczu.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2016
pixel