Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o torebki ze skóry naturalnej?

2015-10-21

Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w impregnat. Preparaty tego typu zabezpieczają materiał przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, wzmacniają go i odświeżają. Ważne jedynie by pamiętać, że preparaty do skór licowanych i zamszu różnią się od siebie i nie wolno ich używać zamiennie. W codziennym używaniu skórzanej torebki, ważne jest też to by wszelkie zabrudzenia usuwać w miarę jak najszybciej ? im później zajmiemy się czyszczeniem tym trudniej będzie w pełni pozbyć się szpecących plam.

 

Do codziennej konserwacji i usuwania niewielkich zabrudzeń najlepiej wykorzystać zwykłą wodę z kilkoma kroplami spożywczego octu. Ten roztwór zwykle w stu procentach wystarcza by szybko i prosto odświeżyć skórę po trudach ciężkiego tygodnia. Przy czyszczeniu należy jednak uważać na to by nie przesadzić z wodą. Zbytnie przemaczanie naturalnej skóry nie jest dla niej dobre i nie powinno się tego praktykować. 

 

Najbardziej narażone na zabrudzenia są torby wykonane z jasnej skóry. Co zrobić jeżeli zabrudzimy stylową listonoszkę lub elegancką torebkę pokryte takim materiałem? 

 

Niewielkie zanieczyszczenia można usunąć dość prosto z użyciem zwykłej szkolnej gumki do ścierania. Używamy jej identycznie jak w przypadku usuwania grafitu z papieru. Kiedy jednak takie doraźne metody nie wystarczają z racji nieco poważniejszych zabrudzeń, wykorzystać można terpentynę. Kilka kropel rozpuszczonych w pianie z białka pozwala bardzo skutecznie poradzić sobie z tłuszczem czy zaschniętymi plamami.

 

Podstawą konserwacji skóry jest jednak jej natłuszczanie. Do tego celu zakupić można dedykowany środek lub wykorzystać zwykłą glicerynę bądź olej rycynowy. Przetarte tymi substancjami torebki ze skóry naturalnej trzeba dobrze wypolerować - nadaje im to blasku, odświeża materiał i dodatkowo impregnuje przed działaniem wilgoci. Zamiast oleju lub gliceryny wykorzystać też można zwykłą pastę do butów ? ma ona podobne działanie a jednocześnie jest bardzo łatwo dostępna i prosta w użyciu. Jedynymi przeciwskazaniami przed używaniem pasty jest pielęgnacja skóry lakierowanej oraz przypadki gdy do czynienia mamy z naprawdę delikatnymi skórkami egzotycznymi.  Aby unikać przebarwień, najlepiej wykorzystywać pastę bezbarwną.

 

Torebka, która będzie nieużywana dłuższy czas powinna zostać dokładnie oczyszczona i przechowywana w woreczku, kartonowym pudełku lub być owinięta we flanelową szmatkę. 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2015
pixel