Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Górska eskapada - o czym pamiętać

2021-01-11
Górska eskapada - o czym pamiętać

Górskie eskapady dostarczają wielu niezapomnianych wrażeń. Pozwalają zapomnieć o codziennych obowiązkach, oderwać się chociaż na chwilę od towarzyszących nam problemom i rozkoszować się urokami otaczającej przyrody. Wędrując po górskich szczytach, z głową w chmurach, łatwo jest oderwać od rzeczywistości na tyle, zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. O czym pamiętać, by górska eskapada była jedynie wspaniałą przygodą?

Przygotuj się na wyprawę


Każda wyprawa, a szczególnie w góry, wymaga odpowiedniego przygotowania. To podstawowy warunek przyniesienia ze sobą niezapomnianych, wspaniałych wspomnień. Kontuzje, o jakie łatwo na szlaku, nie sprzyjają przygodzie. Podobnie, jak nagłe załamania pogody. Problemów tych łatwo jest uniknąć lub zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Trzeba jednak poświęcić na to nieco czasu.


Przede wszystkim zadbaj o swoją kondycję fizyczną. Mięśnie i układ kostno-stawowy przyzwyczajone na co dzień do siedzącego, mało aktywnego trybu życia, szybko osłabną i odmówią współpracy. Z każdym kolejnym krokiem wędrówka stanie się coraz bardziej ryzykowna pod względem wystąpienia urazu. Ze szczególną troską przed wyprawą w góry zajmij się swoimi stopami. Pamiętaj, że będą one narażone na prawdziwe katusze podczas wielogodzinnej wspinaczki. Na szlak zabierz ze sobą plastry na obtarcia i odciski. Nie zapomnij też zabrać ze sobą skarpetek na zmianę. Przydadzą się, gdy po drodze przemoczysz stopy pokonując górski strumień. Pod ręką warto też mieć zapasowe sznurowadła do butów.


Saszetka nerka Caterpillar Raymond 83432-12 żółta

Nie zapomnij o mapie i przekąskach


Chociaż zdążyliśmy już przyzwyczaić się do cyfrowych urządzeń i nawigacji, warto zabrać ze sobą w góry tradycyjną mapę i kompas. Taki zestaw pomoże nam zorientować się w aktualnym położeniu, gdy na chwilę zejdziemy ze szlaku, zgubimy orientację w terenie, a elektroniczne gadżety odmówią współpracy. Zwróć uwagę, by mapa była aktualna. Zbyt stare mogą nie oddawać w pełni rzeczywistości, co prowadzi do jeszcze większych kłopotów.


Na górskich szlakach można spotkać schroniska, w których dostępne są nie tylko noclegi, ale też ciepłe posiłki i napoje. Mimo to nie nastawiaj się, że będą to jedyne punkty, w których uzupełnisz zgubione po drodze kalorie i zaspokoisz swój głód. Zabierz ze sobą na szlak podręczne przekąski: energetyczne batoniki, orzeszki lub krakersy.


Saszetka nerka Caterpillar Phoenix 83827-441 oliwka

Górska eskapada – jak się ubrać?


Ostatnim etapem przygotowań do wypadu na górską eskapadę jest ubranie się. Załóż wygodne, dobrze dopasowane, nieprzemakalne buty. Najlepsze będą modele z wyższymi cholewkami, które zapewnią ochronę przed urazami kostek. Zwróć uwagę na skarpetki – muszą one być odpowiednio dopasowane do kształtu stopy. Dobrym wyborem będą skarpety termoaktywne i bezszwowe. Zapewnią one stopom odpowiedni komfort cieplni i ograniczą ryzyko powstania bolesnych obtarć.
Nawet latem zabierz ze sobą ciepłe ubranie. Temperatura powietrza będzie spadać wraz ze wzrostem wysokości. W wyższych partiach gór chłód może okazać się nawet zagrożeniem dla zdrowia i życia. Strój na taką wyprawę powinien chronić nas nie tylko przed chłodem, ale też wiatrem i wilgocią. Nie zapomnij zabrać ze sobą okrycia głowy i kremu z filtrem UV, który ochroni Twoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel