Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego warto impregnować skórzane torby?

2021-12-06
Dlaczego warto impregnować skórzane torby?

Torby skórzane nie należą do najtańszych. Zakup dobrej jakości akcesoriów galanteryjnych wiąże się często z dużym wydatkiem, ale jest to wydatek na długie lata. Pod warunkiem, że o swoją torbę odpowiednio zadbamy. Zwłaszcza zimą i późną jesienią, gdy temperatura na zewnątrz spada w okolice zera i niżej, a w parze z tym idą obfite opady śniegu lub deszczu. Kluczem do sukcesu jest tu odpowiednia impregnacja. Dlaczego warto zastosować ją na torbie? Wyjaśniamy!

Bariera ochronna


Ulubiona torba skórzana narażona jest na częsty kontakt z czynnikami zewnętrznymi. Latem są to palące promienie słońca, jesienią deszcz i wilgotne powietrze, a jesienią mróz i śnieg. Wszystko to z biegiem czasu może niekorzystnie wpłynąć na stan materiału, z którego wykonana została torebka. W przypadku naturalnej skóry może dojść do zmian w jej strukturze i pigmentacji. Oznacza to, że na powierzchni pojawią się nieestetyczne odbarwienia, a sam materiał straci swoje właściwości, jeśli chodzi o wytrzymałość. Efekt przyspieszą mikrouszkodzenia, o które nie jest trudno – wystarczy nieumiejętne oczyszczenie torebki z kurzu lub postawienie jej na szorstkiej, twardej powierzchni, a nawet zwykłe otarcia powstające podczas normalnego użytkowania.
Zadaniem stawianym impregnatom do skóry jest przede wszystkim ochrona tego szlachetnego materiału przed szkodliwym działaniem wilgoci. Specjalny środek pokrywa powierzchnię szczelną warstwą, która może być barierą ochronną również dla czynników powodujących mikrouszkodzenia. Warto też wiedzieć, że odpowiednia impregnacja torby skórzanej chroni ją przed zanieczyszczeniem, które mogłoby pozostawić po sobie nieestetyczne ślady.


Torebka damska DAAG ALIVE 40 koniak

Kiedy impregnować skórzane torby?


Ogromne znaczenie w ochronnym działaniu preparatu na naszą torbę ma czas, w jakim zaaplikujemy go na skórzaną powierzchnię. Pierwsza warstwa powinna pokryć ją tuż po zakupie, zanim jeszcze sięgniemy po torebkę tworząc stylizację z jej udziałem. Wystarczy niewielka ilość impregnatu, ale należy zadbać o nałożenie go na całą powierzchnię, łącznie z najmniejszymi detalami i zakamarkami przy szwach, przeszyciach i łączeniach torby z kieszeniami. Pamiętaj, że z czasem impregnatu będzie ubywało – trzeba go regularnie uzupełniać. Kolejne warstwy preparatu nakładaj na skórzaną torbę mniej więcej raz na trzy miesiące.


Zanim zabierzesz się za uzupełnienie warstwy impregnującej, zadbaj o czystość torby. Jeśli są na niej zanieczyszczenia mechaniczne, to usuń je dokładnie za pomocą delikatnej ściereczki. Zwróć uwagę, czy na powierzchni nie ma zabrudzeń wymagających czyszczenia „na mokro” i w razie potrzeby pozbądź się ich. Pomijając ten krok nie idziesz na skróty, a jedynie utrwalasz nieestetyczny brud pod warstwą impregnatu. Nie zapomnij też dokładnie osuszyć torby, jeśli miała ona kontakt z wilgocią. Zanim pokryjesz ją warstwą preparatu, upewnij się, czy aby na pewno jest on dedykowany rodzajowi skóry, z jakiej wykonana została Twoja torba. Ma to szczególne znaczenie w przypadku delikatnego zamszu i nubuku.


Torba camel MARCO MAZZINI v147b

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel