Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy warto naprawiać torebki u kaletnika?

2018-07-02
Torebka jest podstawowym akcesorium towarzyszącym kobietom od lat. Nosimy je na co dzień i podczas szczególnych wydarzeń. Przechowujemy w nich przedmioty, które chcemy mieć zawsze pod ręką. Ponieważ torby podręczne są bardzo mocno eksploatowane, często doznają uszkodzeń, otarć czy zabrudzeń. Zepsutą torebkę możemy wyrzucić i wymienić na nową. Alternatywnym rozwiązaniem jest naprawa ulubionego dodatku. Czy skorzystanie z pomocy kaletnika jest dobrym pomysłem?

Czym zajmuje się kaletnik?

Kaletnik to osoba zajmująca się wyrobem i naprawą galanterii ze skóry naturalnej oraz ekologicznej. Owocami pracy fachowca są torebki damskie, portfele, torby podróżne, rękawiczki czy paski. Kaletnik, przy pomocy odpowiednich środków, konserwuje i odnawia wyroby galanteryjne. Dobry specjalista nie tylko profesjonalnie wykonuje swoje rzemiosło, lecz cechuje go również zmysł artystyczny. Niejeden wyrób kaletniczy jest prawdziwym dziełem sztuki.

Skórzana teczka do ręki i torba na ramię unisex DAAG Alive 9 koniakowa

Kiedy warto skorzystać z usług kaletniczych?

Z pewnością wiele z nas posiada ulubioną torebkę, która jest najbardziej poręczna, najczęściej noszona i nie mamy serca się z nią rozstać. Gdy przedmiot ulegnie uszkodzeniu, będzie zależało nam na szybkiej naprawie i dalszym użytkowaniu. Osoby dbające o doskonałą prezencję decydują się na eleganckie torby z naturalnej skóry. Jednak dobra skórzana torebka zazwyczaj nie należy do tanich. Uszkodzenie paska czy zamka w tak wartościowej części garderoby wcale nie musi być powodem do wyrzucenia kosztownego przedmiotu. Gdy torebka jest utrzymana w dobrym stanie, a zniszczenie obejmuje niewielką jej część, wizyta w zakładzie kaletniczym może przynieść bardzo dobre efekty. Kiedy mamy wątpliwości czy reperacja uszkodzenia się opłaci, zapytajmy kaletnika o wstępną wycenę.

Polska skórzana teczka aktówka damska elegancka biznesowa czarna G5

W jakich sytuacjach wizyta u kaletnika nie jest dobrym pomysłem?

Naprawianie uszkodzonych przedmiotów zamiast ich wyrzucania z pewnością zasługuje na pochwałę. Dzięki takiej postawie lepiej wykorzystujemy użytkowane dobra oraz wytwarzamy mniej śmieci i odpadów. Jednak nie zawsze warto naprawiać torebki, paski lub portmonetki w zakładzie kaletniczym. Często koszt naprawy przewyższa wartość zniszczonej rzeczy, zwłaszcza w przypadku dodatków tanich, wykonanych z tworzyw sztucznych. Pamiętajmy, że nawet najbardziej biegły w swoim fachu kaletnik nie będzie w stanie nam pomóc, gdy uszkodzenie jest bardzo rozległe. Podobnie sprawa wygląda w przypadku mocno zużytych torebek – skuteczna renowacja często nie jest możliwa. Bardzo problematyczne bywają zaplamienia galanterii skórzanej. Jeśli w torebce rozleją się nam chemikalia, np. zmywacz czy lakier do paznokci, na ogół nie ma możliwości skutecznego wywabienia takich plam. Dotyczy to również bardzo mocnych, tłustych zabrudzeń. Szczególnie trudno usunąć plamy, gdy od ich powstania upłynął dłuższy czas. Korzystanie z usług kaletniczych nie ma sensu, gdy naszą torebkę obejmuje okres gwarancji. Wtedy naprawę uszkodzenia bądź wymianę przedmiotu na nowy zapewnia producent. Warto zabezpieczyć się na taką okoliczność i przechowywać dowód zakupu oraz kartę gwarancyjną produktu.

Skórzana torba aktówka damska na laptopa FELICE czarna
pixel