Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2016-01-08

Jak dbać o skórzany pasek?

Właściwa pielęgnacja paska wykonanego ze skóry istotnie przedłuży jego żywotność i sprawi, że naprawdę długo nie straci on swojego doskonałego wyglądu. Poniżej garść porad co robić, by skórzany pasek długo cieszył nas idealnym wyglądem.
Nie narażaj paska na kontakt z wodą

Skóra naturalna to tworzywo dość delikatne. Nie lubi ona wody i wilgoci. Dlatego każdy posiadacz paska skórzanego powinien zrobić wszystko, aby pasek nie miał w ogóle kontaktu z wodą. Jeśli z jakiegoś powodu zostanie on zalany czy zamoczony, należy go jak najszybciej dokładnie wytrzeć. Jednym z największych błędów jest układanie wilgotnego paska na przykład na włączonym grzejników. Wysoka temperatura sprawia, że skóra zostaje silnie przesuszona, a jej powierzchnia pęka. To najprostszy sposób prowadzący do zniszczenia materiału. Zamoczony pasek powinien schnąć w temperaturze pokojowej.

Usuwaj regularnie zabrudzenia
Często noszony skórzany pasek pokrywa się zabrudzeniami. Aby nie tracił on swojego doskonałego wyglądu, należy je regularnie usuwać. Najlepiej jest robić to codziennie. Do czyszczenia paska ze skóry należy wykorzystywać specjalne preparaty do mycia galanterii skórzanej. Usuwają one zabrudzenia nie tylko powierzchniowe, ale również te, które wniknęły w głąb skóry. Przed zastosowaniem środka należy dokładnie zapoznać się z instrukcją, która zamieszczona jest na opakowaniu i stosować się do zaleceń producenta. Zwiększa to szanse na idealne wyczyszczenie paska bez powstawania uszkodzeń struktury skóry.

Pamiętaj o impregnacji
Równie ważne jak regularne usuwanie zabrudzeń jest impregnowanie paska. To preparaty do impregnacji sprawiają, że skóra pozostaje miękka, elastyczne, a uszkodzenia powstają na jej powierzchni zdecydowanie trudniej. Podobnie jak w przypadku środków do czyszczenia, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją, jaką do opakowaniu zamieścił producent.

Nie prostuj paska na siłę
Pasek noszony regularnie nabiera kształtu, który nadajemy mu po jego zapięciu. Ogromnym błędem są próby jego prostowania, które prowadzą do pęknięć i zarysowań na jego powierzchni.

Właściwe przechowywanie
Kiedy pasek nie jest noszony, należy go właściwie przechowywać. Powinien być umieszczony w miejscu, do którego nie dostaje się wilgoć. Należy go delikatnie złożyć. Warto umieścić pasek w bawełnianym woreczku, który będzie chronił przed zarysowaniami.
Pasek ze skóry to bez wątpienia coś, co świadczy o klasie i elegancji. Aby jednak pasek długo służył i dodawał uroku swojemu właścicielowi, musi być odpowiednio pielęgnowany. Bez właściwych zabiegów pielęgnacyjnych nie ma co liczyć na to, że pasek długo zachowa idealny wygląd. Szybko pokryje się pęknięciami i rysami.
pixel